Piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, rozciągający się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym wschodzie. Oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Mierzeja podzielona jest między terytorium Polski i Federacji Rosyjskiej (część wschodnia).
Żuławska Kolej Dojazdowa
Wąskotorowa kolejka kursuje codziennie w sezonie wakacyjnym, najwięcej kursów jest w soboty. Kursuje na trasie Mikoszewo (Prawy Brzeg Wisły) – Jantar – Junoszyno – Stegna – Sztutowo i z powrotem. Przejazd całą trasą w jedną stronę zajmuje około 1 godziny. Do wyboru są wagony zamknięte (ze szklanymi oknami) oraz otwarte (dach, bez szyb w oknach).
Dla turystów poszukujących odmiennych wrażeń niż plażowanie, dużą atrakcją będzie kosciół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to ryglowa świątynia, wzniesiona w latach 1681-83, na miejscu nieistniejącego, spalonego w pożarze, kościoła gotyckiego. Barokowy kościół w Stegnie słynie przede wszystkim z koncertów organowych, które w czasie wakacji przyciągają do parafii mnóstwo osób z całej Polski, a nawet Europy. Muzycy z całego świata grają w zabytkowej świątyni na organach z początku XX wieku.
Muzeum Stutthof w Sztutowie
Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny utworzony na anektowanych terenach Wolnego Miasta Gdańska (niem. Freie Stadt Danzig), w miejscowości Sztutowo, 36 km od Gdańska. Funkcjonował od 2 września 1939 do 9 maja 1945. Był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski. Muzeum czynne codziennie: w okresie od 1 maja do 30 września w godz. 9:00 - 17:00 oraz w okresie od 1 października do 30 kwietnia w godz. 7:00 - 15:00. Zwiedzanie jest bezpłatne.
Mini ZOO w Jantarze
Wielbłąd, zebra, kangury, lamy, guanako, alpaki, kozy, osły, daniele oraz pawie, emu, indyki i egzotyczne gatunki kur, to tylko niewielka część mieszkających tu zwierząt i ptaków. Mnogość odmian na rozległym obszarze oraz rzadkie gatunki dają sposobność bliskiego kontaktu o charakterze poznawczym oraz przybliżającym świat przyrody. Możliwość osobistego nakarmienia niektórych zwierząt marchewką, otrzymaną do biletu wstępu, pozostawia z pewnością wspaniałe wakacyjne wspomnienie. Na odwiedzających czeka parking.
Krynica Morska
Krynica Morska to niewielkie miasteczko a zarazem najmniejsza gmina w Polsce. Otoczone z jednej strony wodami Morza Bałtyckiego a z drugiej Zalewu Wiślanego.
Ta miejscowość turystyczna co roku przyciąga tu mnóstwo turystów, którzy zachwycaja się pięknem krajobrazu.
Prom Mikoszewo-Świbno
zynna w sezonie przeprawa promowa w Świbnie (po drugiej stronie Wisły - Mikoszewo), znacznie skraca drogę do Krynicy Morskiej i pozostałych miejscowości Mierzei Wiślanej. Droga ta nie tylko jest malownicza ale przede wszystkim krótsza (trasa nr. 501). Dodatkowo atrakcją turystyczną jest sam fakt przeprawy promowej w Mikoszewie.
Prom "Świbno" jest promem linowym, prowadzonym przez linę zamocowaną z obu stron rzeki. Jest to największy tego typu prom pływający na Wiśle. Jego napęd stanowi statek-holownik, który płynie obok. Nośność łączna promu: 60 ton i 200 osób.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności